• Gyakori kérdések
  • Fogalomtár
  • Tudástár

Kérdése van? +36-20/373-5580

 | Regisztráció
Dnskozpont.hu
Dnskozpont.hu
Menü
  • Családi kapcsolat vizsgálata
  • Webshop
  • Rólunk, kapcsolat
  • A DNS teszt pontossága
  • Így néz ki a lelet
  • Milyen mintákból készülhet el a teszt?
  1. Főoldal
  2. Tudástár
  1. Főoldal
  2. Tudástár
Vissza

Genetikai nyomok nyomában: a DNS-elemzés forradalma a bűnüldözésben

Képzeljünk el egy középkori nyomozót, aki egy gyilkosság helyszínén próbál bizonyítékokat találni – legfeljebb egy szemtanú vallomására vagy egy elejtett köpenygombra hagyatkozhat. Ma viszont egyetlen hajszálban vagy vércseppben ott rejtőzik a tettes azonosítója, még ha senki nem látta is az elkövetőt. A bűnüldözés történetében forradalmi ugrást hozott a DNS-elemzés, amely molekuláris ujjlenyomatként szolgál minden ember számára. Ez a technológia nem csak hidegvérű gyilkosokat juttat rács mögé, de ártatlanokat is képes felmenteni, ugyanakkor komoly etikai kérdéseket vet fel az adatok védelméről és a magánszféra határairól. Hogyan jutottunk el idáig, és merre tart a genetikai nyomok forradalma a kriminalisztikában? A következőkben történelmi és modern bűnügyi példákon keresztül, valamint társadalmi reflexiók mentén tekintjük át a DNS-elemzés bűnüldözési szerepét.

dr. Gulyás-Oldal Viktor
Genetikai nyomok nyomában: a DNS-elemzés forradalma a bűnüldözésben

Gyilkosok, akiket a DNS buktatott le – az első esettől napjainkig

Az első mérföldkő: egy kettős gyilkosság felderítése

1986-ban Angliában két fiatal lányt meggyilkoltak Leicestershire-ben. A rendőrség tehetetlennek tűnt, mígnem Alec Jeffreys genetikus egy új módszert ajánlott: a DNS-ujjlenyomat-vizsgálatot​. Jeffreys nemrég fedezte fel, hogy az emberi DNS bizonyos szakaszai egyénenként eltérő mintázatot adnak, így genetikai profilként azonosíthatják a személyt​. A technikát addig főleg apasági tesztekre használták, de most először egy bűnügyben vetették be. A nyomozók a gyanúsított DNS-ét összehasonlították a helyszínen talált mintákkal – és megdöbbenve tapasztalták, hogy az őrizetben lévő 17 éves fiú, Richard Buckland DNS-e nem egyezett a gyilkoséval​. Ő volt az első, akit DNS-vizsgálat mentett fel egy bűncselekmény vádja alól. A valódi tettes megtalálásához a rendőrség példátlan lépésre szánta el magát: több mint 5000 helyi férfitól vettek vérmintát, remélve, hogy köztük van a gyilkos. Végül a bűnöst egy apró botlás buktatta le – Colin Pitchfork saját barátját küldte el maga helyett a mintavételre, de a csalás kiderült, és az ő DNS-e tökéletes egyezést mutatott a gyilkosságok helyszínén rögzített mintákkal​. 1987-ben így Pitchfork lett az első bűnöző, akit a DNS bizonyítéka alapján ítéltek el, precedenst teremtve a jövő nyomozásai számára.

DNS a detektív zsebében: modern “hideg esetek” megoldása

 Az azóta eltelt évtizedekben a DNS-vizsgálat a nyomozók legmegbízhatóbb fegyverévé vált. Számtalan olyan megoldatlan bűnügy került lezárásra, amelyek évtizedekig hidegen hevertek a rendőrségi akták mélyén. 2018-ban az amerikai hatóságok letartóztatták a hírhedt „Golden State” sorozatgyilkost, aki 1974 és 1986 között 13 gyilkosságot és több tucat nemi erőszakot követett el Kaliforniában​. Joseph James DeAngelo, azaz a „Golden State Killer” évtizedeken át bújkált, de végül utolérte a modern tudomány: a tetthelyeken hátrahagyott DNS-e – a korábbi esetekhez hasonlóan – gyanúba keverte, de ami igazán különlegessé tette az ügyet, az elfogás módszere volt​. A nyomozók ugyanis nem egy meglévő bűnügyi adatbázisban találták meg a profilját, hanem egy online családfa-kereső genetikai adatbázisban akadtak rokonaira. Egy nyomozó feltöltötte az ismeretlen elkövető DNS-profilját a GEDmatch nevű nyílt genealógia adatbázisba, ahol több regisztrált felhasználó genomjával is részleges egyezést mutatott​. Ezek távoli unokatestvéreknek bizonyultak – és a családfák visszafejtésével a nyomok DeAngelo személyéhez vezettek​. Így buktattak le egy négy évtizedig láthatatlan gyilkost pusztán a rokoni kapcsolatok rekonstruálása révén. Hasonló módszerrel azóta sorra oldanak meg régi eseteket: 2021-ben például egy 1956-ban elkövetett kettős gyilkosság tettese került azonosításra, ezzel ez lett az egyik legrégebbi ügy, amit genetikai genealógia segítségével sikerült felderíteni​. A DNS nem felejt: legyen szó akár évtizedes nyomokról, apró bűnjelekről, a megfelelő technikával a múlt bűnei újra felszínre hozhatók.

Ártatlanok felmentése és igazságszolgáltatás

A DNS ereje nem csak a bűnösök megbüntetésében, hanem az ártatlanok tisztázásában is megmutatkozik. Gyakran előfordult korábban, hogy valakit hamis tanúvallomások vagy gyenge bizonyítékok alapján ítéltek el, de évekkel később egy megőrzött minta DNS-elemzése kimondta az igazságot. 2017-ben az Egyesült Államokban például egy 71 éves férfit engedtek szabadon, miután a modern DNS-teszt egyértelműen kizárta, hogy köze lett volna az 1978-ban rá kirótt kettős gyilkossághoz. Az Innocence Project és más szervezetek világszerte száznál is több tévesen elítélt embert mentettek fel DNS bizonyítékok révén, bizonyítva, hogy ez a technológia életet menthet. Ugyanakkor az ellenkezője is igaz: egy-egy egyező DNS-minta nem mindig perdöntő. Az 1995-ös O.J. Simpson-ügy tárgyalásán a vád erős DNS-bizonyítékokkal állt elő a gyilkosság kapcsán, mégis felmentő ítélet született, mert a esküdtszék előtt sikerült kétségeket ébreszteni a bizonyítékok kezelésével kapcsolatban​. Látható, hogy a DNS önmagában nem ítél és nem dönt – mindig a kontextussal együtt értelmezendő. Ennek ellenére a bűnüldözés történetében aligha akad még egy eszköz, amely ilyen mértékben növelte volna az igazságszolgáltatás pontosságát.

A genetikai technológia fejlődése: ujjlenyomatból profil, profilból arckép?

Az analóg nyomoktól a DNS-ig

A kriminalisztika sokáig beérte az ujjlenyomatokkal és a vércsoport-azonosítással. Az ujjlenyomatok 1900 körül váltak a nyomozás alapvető eszközévé, de a testünkben létezett egy még mélyebb azonosító kód, amelyre a 20. század végéig nem volt rálátásunk. A DNS, azaz a dezoxiribonukleinsav kettős spiráljának felfedezése (1953) után több évtized kellett, mire rájöttünk, miként használhatjuk fel ezt a kódot személyazonosításra. Alec Jeffreys 1984-ben dolgozta ki a DNS-profilalkotás alapelveit​: a genom bizonyos szakaszain ismétlődő mintázatokat (ún. miniszatelliteket, majd később mikroszatelliteket) mutatott ki, amelyek egyénenként változnak. Az első DNS-vizsgálatok még hosszadalmas labormunkát igényeltek: radioaktív jelöléssel ellátott DNS-próbák és röntgenfilm segítségével jelenítették meg a sávmintázatot egy laboratóriumi gélben​. Mégis, az eredmény minden várakozást felülmúlt – kiderült, hogy egy csepp vér vagy egy hajszál elegendő ahhoz, hogy szinte biztosan meg lehessen mondani, kitől származik. A DNS-elemzés pár éven belül világszerte elterjedt a rendőrségi gyakorlatban​, és megkezdődött a technológia rohamos fejlődése.

Egy törvényszéki szakértő egy elektroforézissel előállított DNS-profilt vizsgál. Az ilyen sávos mintázat minden embernél egyedi, és a bűnüldözésben genetikai ujjlenyomatként használható.

Gyorsabb, érzékenyebb, hatékonyabb módszerek

Az 1990-es évekre a kezdetleges módszereket felváltotta a polimeráz láncreakción (PCR) alapuló DNS-sokszorozás, ami lehetővé tette, hogy egészen apró nyomokból is kinyerjék az azonosításhoz szükséges genetikai profilokat. Ma a laborokban rövid szakaszú tandem ismétlődéseket (STR) vizsgálnak: 10-20 előre kiválasztott DNS-marker alapján állítják össze a személy genetikai profilját​

Ezek a markerek nem kódolnak semmilyen tulajdonságot – mondhatni a genom „néma” részei –, de összehasonlításuk olyan, mint egy vonalkód ellenőrzése. Ha két minta minden vizsgált markerben egyezik, gyakorlatilag kizárható a véletlen egybeesés. A folyamat az elmúlt évtizedekben egyre gyorsabb és automatizáltabb lett: míg a 90-es években napok kellettek egy profil elkészítéséhez, ma már léteznek gyorstesztek. Az amerikai rendőrségnél például bevezették a Rapid DNA rendszert, amellyel egy helyszínen begyűjtött mintából akár 90 perc alatt ki lehet nyerni a DNS-profilt​.

Rapid DNA rendszer

Így mire a gyanúsítottat előállítják, a nyomozók már tudhatják, hogy egyezik-e a DNS-e valamelyik korábbi bűncselekmény helyszínén rögzített nyommal. A technológia miniatürizálása és gyorsítása azt vetíti előre, hogy a közeljövőben akár hordozható DNS-analizátorok is segíthetik a helyszínelőket, real-time kapcsolatban a központi adatbázisokkal.

Fenotípus-meghatározás: arckép a DNS alapján?

A DNS nem csak arra használható, hogy két mintát összehasonlítsunk; benne rejlik az ember külsejének számos jellemzője is. Az utóbbi években jelent meg a kriminalisztikai DNS-fenotipizálás fogalma, ami azt jelenti, hogy a bűnügyi laborok megpróbálják a génjeinkből kiolvasni a külső tulajdonságokat. Bizonyos gének variációiból nagy valószínűséggel következtetni lehet például a szem- és hajszínre, a bőrszínre, sőt részben az arc egyes vonásaira is​

Ha egy bűncselekmény helyszínén ismeretlen DNS-t találnak, és az nem szerepel egyetlen adatbázisban sem, a hatóságok végső elkeseredésükben ehhez a módszerhez fordulhatnak: hogyan nézhet ki a tettes? A világon sehol nem használják még rutinszerűen, de már akadt rá példa. 2019-ben Kanadában egy szexuális erőszak ügyében a rendőrség közzétett egy számítógéppel generált arcképet, amelyet a tettes DNS-ének elemzéséből készítettek. Az eredmény egy fiatal férfi arca volt – ám súlyos kritikák érték a rendőrséget ezért a lépésért​

Szakértők rámutattak, hogy az ilyesmi csak becslés, és könnyen etnikai profilalkotáshoz vagy ártatlanok gyanúba keveréséhez vezethet. A számítógép nem tudja megjósolni a frizurát, az arc testsúly miatti változásait vagy az életkort, így a közzétett fantomkép félrevezető lehet​

A DNS-fenotipizálás tehát izgalmas, de jelenleg inkább tudományos kísérlet, mint bevett gyakorlat – a jövőben azonban, ha pontossága nő, komoly kiegészítője lehet a nyomozati eszköztárnak. Fontos hangsúlyozni, hogy ez a módszer nem azonosításra szolgál, csupán a lehetséges gyanúsítottak körének szűkítésére​

A technológia fejlődésével azonban egyre több kérdést vet fel, hogy meddig mehetünk el a genetikai információ kihasználásában.

Bűnügyi DNS-adatbázisok: a modern nyomozás hálózata

Ahogy egyre több bűnözőt azonosítottak sikerrel DNS alapján, világossá vált, hogy szükség van központi nyilvántartásokra. Az Egyesült Királyság már 1995-ben létrehozta a Nemzeti DNS-adatbázist, amelybe kezdetben minden letartóztatott személy profilja bekerült. Hasonlóképpen az Egyesült Államokban is kiépült a CODIS rendszer, amely állami és szövetségi laborok hálózatát kapcsolja össze. Ma a világ legnagyobb bűnügyi DNS-adatbázisa az amerikai Nemzeti DNS Index: 2025 elejére már 25 milliónál is több profil (elítélt bűnözők és gyanúsítottak DNS-mintái) szerepel benne, és több mint 700 ezer nyomozásban segített már találatot adni​.

Ezek a találatok sokszor olyan összefüggéseket tárnak fel, amire másképp nem derült volna fény – például kiderülhet, hogy két látszólag független bűntény elkövetője ugyanaz a személy, vagy hogy egy sorozatelkövető tevékenykedik. Az európai országok külön-külön tartják nyilván a DNS-profílokat, de az Europol és az Interpol egyre szorosabban együttműködik a határokon átnyúló esetek megoldásában. Magyarországon is évről évre több ezer DNS-vizsgálat történik bűnügyek kapcsán​ és a hazai adatbázis bekapcsolódik a nemzetközi információcserébe szükség esetén. A DNS-adatbázisok hatékonysága azon is múlik, milyen széles körben gyűjtik az adatokat – és itt már át is lépünk a jog és etika kényes területére.

Adatvédelem és etika: hol húzódnak a határok?

A DNS-ünk a legszemélyesebb információkat hordozza rólunk – nem csoda, hogy felmerül a kérdés: ki férhet hozzá, és mire használhatja? A bűnüldözés szempontjából óriási kincs egy kiterjedt DNS-adatbázis, de ugyanez a kincs veszélyes is lehet, ha rossz kezekbe kerül vagy túlzó mértékben használják fel. Számos országban vita folyik arról, hogy kiktől szabad DNS-mintát tárolni. A bűnelkövetőktől vett minták tárolása általában elfogadott, de mi a helyzet azokkal, akiket gyanú alapján vettek őrizetbe, majd felmentettek? Egy híres 2008-as európai bírósági ítélet kimondta, hogy az Egyesült Királyság gyakorlata – mely szerint még az ártatlanul elengedett gyanúsítottak DNS-ét is korlátlan ideig megőrzik – sérti a magánélethez való jogot​.

Ez az eset rávilágított arra, hogy a genetikai adatvédelem a jog részévé vált: törvények szabályozzák, mennyi ideig és milyen célból tárolhatók ezek az adatok. Ma Nagy-Britanniában például törlik az adatbázisból azoknak a profilját, akiket nem ítéltek el (kivéve bizonyos súlyos bűncselekmények gyanúja esetén korlátozott ideig).

Önkéntes genetikai adatok és a rendőrség.

Az utóbbi években váratlan irányból merült fel adatvédelmi dilemma: a hobbicélú DNS-tesztek világa. Milliók küldik be nyálmintájukat cégekhez, hogy megtudják családfájukat vagy etnikai származásukat​

Ezek az óriás adatbázisok eredetileg nem bűnüldözési célból jöttek létre, de a hatóságok rájöttek, hogy aranybányát jelenthetnek a nyomozásban. A Golden State Killer ügye óta köztudott, hogy a nyomozók belenézhetnek ezekbe az adatokba is – sok esetben anélkül, hogy az érintett feltöltők tudnák​

Ez jogilag szürkezóna: a GEDmatch 2018-ban módosította felhasználási feltételeit, hogy figyelmeztesse a usereket a rendőrségi hozzáférés lehetőségére​ és egyes nagyobb cégek is együttműködtek már hatóságokkal bizonyos súlyos bűnügyek felderítésében. Az USA-ban heves vita zajlik arról, mennyire etikus belegyezés nélkül felhasználni a gyanútlan emberek által megosztott genetikai információkat​

A közvélemény jelenleg inkább csak a legsúlyosabb bűncselekmények (gyilkosságok, erőszakos bűntettek) esetén támogatja az ilyen beavatkozást​.

Felmerül a kérdés: vajon beleegyezésnek tekinthető-e az, hogy valaki nyilvános adatbázisba tölti fel a DNS-ét? Hiszen ezzel – akaratán kívül – nem csak magát, de rokonait is „felderíthetővé” teszi. Ilyen módon egy bűnöző is lebukhat a távoli unokatestvére tesztje nyomán, holott ő maga sosem adott mintát sehová. A magánélet láthatatlan hálója így egyre jobban átszövi a társadalmat, és nehéz megmondani, hol ér véget a közösség jogos igénye a biztonságra és hol kezdődik az egyén joga az anonimitásra.

A totális megfigyelés rémképe.

Felmerül egy disztópikus jövőkép: egy totalitárius rendszer, amely minden polgár DNS-ét nyilvántartja születésétől fogva. Ebben a világban nincs tökéletes bűntény, hiszen a legapróbb nyom azonnal lebuktat bárkit – de nincs is magánszféra. A hatóságok mindent tudnának rólunk, amit a génjeink elárulnak: nem csak a személyazonosságunkat, de akár betegséghajlamainkat vagy családi származásunk titkait is. Science fiction-nek hangzik, de a technológia adott, és csak rajtunk múlik, milyen korlátokat építünk köré. A demokratikus országokban ezért is kulcsfontosságú a jogi szabályozás megalkotása. Szabályozni kell, ki férhet hozzá az adatbázisokhoz, milyen esetekben, és hogyan lehet biztosítani, hogy a tárolt DNS-profilokat ne lehessen más célra (pl. munkahelyi vagy biztosítási hátrányos megkülönböztetésre) felhasználni. Szerencsére egyre több ilyen törvény születik világszerte, de a technika gyorsabban fejlődik, mint a jogalkotás – így folyamatosan utol kell érnünk a tudományt az etikai iránymutatással​

Adatszivárgás, visszaélés – valós veszélyek

A DNS-adatok védelménél nem csak az állami túlkapások jelentenek rizikót, hanem a kibertámadások és a hanyag adatkezelés is. Gondoljunk bele: ha egy bűnügyi adatbázist feltörnének, és a profilokat összekapcsolnák más személyes adatokkal, akár bűnözők is visszaélhetnek velük (például hamis bizonyítékok kreálására, vagy épp zsarolásra a genetikai információk alapján). Bár a hatóságok komoly biztonsági intézkedésekkel óvják ezeket a rendszereket, semmi sem sebezhetetlen. Az is előfordulhat, hogy maga a bűnüldözés követ el hibát: ha egy laborban nem megfelelően kezelik a mintákat, könnyen szennyeződés történhet. Hírhedtté vált a „heilbronni fantom” esete Németországban: éveken át egy ismeretlen nő DNS-ét találták meg rengeteg bűntény helyszínén, a rablástól a gyilkosságig – a hatóságok egy sorozatgyilkost sejtettek a háttérben. Végül kiderült, hogy a rejtélyes profil valójában egy ártatlan gyári munkásnőé, akinek a DNS-e szennyeződésként került rá a helyszíneléshez használt vattapálcikákra​

A hibás mintavétel így egy nem létező bűnöző után küldte a rendőröket, míg valódi bűnösök talán megúszták. Ez az eset figyelmeztető példa arra, hogy a genetikai bizonyítékot is csak akkor tekintsük megdönthetetlennek, ha minden szakmai előírást betartottak a gyűjtés és elemzés során. A DNS nem hazudik – de ha rosszul olvassák vagy szennyeződik, nagyon is félrevezethet.

Hatékonyság és korlátok: csodafegyver vagy kétélű kard?

A DNS-tesztek ereje és korlátai. Ma a bíróságokon a DNS-bizonyítékot sokszor arany standardnak tekintik. Nem véletlenül: a statisztikai valószínűsége annak, hogy két külön embernek ugyanaz legyen a teljes DNS-profílja, gyakorlatilag zéró (kivéve egypetéjű ikrek esetén). A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha egy bűntény helyszínén talált vérfolt DNS-e 20 marker alapján megegyezik a gyanúsított DNS-ével, akkor szinte bizonyosan az illető járt ott. A DNS-tesztek hatékonysága abban is megmutatkozik, hogy sok esetben még akkor is tudnak eredményt adni, ha a hagyományos nyomok csődöt mondanak – például évekkel később előkerülő bizonyítékoknál, kihűlt ügyeknél. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni: a DNS csak egy része a bizonyítási láncnak. Meg kell állapítani, hogy az a biológiai nyom mikor és hogyan került a helyszínre. Nem mindegy, hogy egy hajszál egy gyilkosság éjszakáján hullott oda, vagy napokkal korábban egy ártalmatlan látogatás során. A kontextus ismerete nélkül a DNS könnyen túl- vagy alulértékelt bizonyíték lehet.

Csalafinta bűnözők és kihívások

Ahogy a rendőrök egyre jobban támaszkodnak a DNS-re, a rutinos bűnelkövetők is próbálnak lépést tartani – néha groteszk módszerekkel. Hallani olyan esetekről, amikor a tettes direkt más DNS-ét próbálja a helyszínen hagyni, hogy félrevezesse a nyomozást (például elhullajt pár idegen hajszálat). Voltak, akik steril overallban, hajhálóban követtek el betörést, hogy egyetlen bőrdarabka vagy hajszál se maradjon utánuk. Ám a valóságban szinte lehetetlen nem hagyni semmilyen nyomot – egy érintés, egy lehelet, bármi hordozhat sejteket. Ráadásul a „DNS-higiénia” fenntartása nehéz: a bűnözők többsége előbb-utóbb hibázik, idegességében izzad vagy figyelmetlen lesz, és máris ott a bizonyíték. A nagyobb gond általában nem is ez, hanem a technikai korlátok. Például ha egy mintában nagyon kevés a kiinduló DNS (pl. csak néhány sejt jutott a tampontörlésre), akkor a laboratóriumi eredmény hiányos vagy bizonytalan lehet. Ilyenkor előfordul, hogy a kapott részleges profil több emberre is illene, és nem ad 100%-os bizonyosságot. A szakértők felelőssége, hogy az eredmények statisztikai súlyát megfelelően kommunikálják a rendőrség és a bíróság felé – sajnos korábban volt példa arra, hogy a zsűri szemében a „DNS egyezés” hallatán minden más bizonyíték háttérbe szorult, pedig az egyezés foka nem volt meggyőző.

A jövő: minden nyom beszélni fog?

A technológia fejlődése alapján jogosan merül fel a kérdés: vajon eljuthatunk oda, hogy egy bűnöző sem menekülhet a felelősségre vonás elől? Ha egy apró sejtmaradvány is elég, és a világ bármely adatbázisában találnánk hozzá illő profilt, a névtelen elkövetők napjai meg lennének számlálva. Egy 2018-as tudományos kutatás szerint elég, ha egy populáció 2-5%-ának rendelkezésre állnak DNS-adatai egy nyilvános adatbázisban – ezzel gyakorlatilag mindenki rokonairól lenne nyomunk, tehát közvetve bárkit azonosítani lehetne​

Ha egy társadalomban ennyien csináltatnak genetikai tesztet, onnantól kezdve egy bűntény helyszínén talált ismeretlen DNS pár órás adatbázis-kereséssel és családfa-elemzéssel rutinszerűen elvezethet a tetteshez​

Ez a jövőkép technikailag nem is olyan távoli – a kérdés, hogy társadalmilag elfogadjuk-e. Lehet, hogy néhány évtized múlva alapvetés lesz a DNS-regisztráció (akár születéskor), és a bűnmegelőzés kap egy soha nem látott eszköztárat. Az is lehet azonban, hogy az emberek tiltakozni fognak az ilyen mértékű megfigyelés ellen, és korlátozzák a hatóságok hozzáférését.

Ami biztos: a DNS-elemzés egy kétélű kard. Egyrészt izgalmas és hatékony fegyver a bűnüldözés kezében, amely rengeteg életet mentett meg és igazságot szolgáltatott – gondoljunk a felderített hideg ügyekre, a rács mögé juttatott sorozatgyilkosokra, vagy azokra az emberekre, akik ártatlanul ültek börtönben, míg a DNS ki nem szabadította őket. Másrészt viszont a genetikai adatokkal való visszaélés és az adatvédelmi kihívások új fejezetet nyitottak a jog és a társadalom történetében. Az emberiség mindig is vágyott rá, hogy az igazságot kutassa – barlangrajzoktól a nagy könyvtárakon át a számítógépes adatbázisokig –, és most már a saját génjeink mesélik el a történeteinket. A DNS a modern kor egyik mítoszteremtő eleme: egyszerre a végső bizonyosság ígérete és a személyes szabadság próbaköve. A jövő társadalma azzal lesz mérhető, hogyan talál egyensúlyt a biztonság és a szabadság, az igazságszolgáltatás hatékonysága és az egyéni jogok tisztelete között ebben az új, genetikai detektívregényben, amelyet mindannyian együtt írunk.

Források:

  1. Blore, J. – 10 Cold Cases Solved. Forensics Colleges
  2. Index Tudomány – A DNS halálra ítélhet és életet menthet. (2012)
  3. National Library of Medicine – Alec Jeffreys and the Pitchfork case.
  4. Qubit.hu – Az örökítőanyagod akkor is árulkodik rólad… (2018)
  5. NPR – 60-Year-Old Cold Case Solved (2021)
  6. FBI CODIS – NDIS Statistics (2025)​
  7. Nogel, M. (2022) – A kriminalisztikai DNS-fenotipizálás kihívásai.​
  8. Vice News – Police Are Using DNA to Generate 3D Images... (2022) ​
  9. European Court of Human Rights – S. and Marper v UK (2008)​
  10. Qubit.hu – Genetikai adatok és bűnüldözés etikája (2018) ​
  11. Wikipedia – Phantom of Heilbronn​
  12. Policing Project – Rapid DNA (2021)​
Vissza

Kérdése van? +36-20/373-5580

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Elsők között értesítjük a legfontosabb információkról, az értesítőre való feliratkozáshoz csak kattintson a feliratkozás gombra!

Dnskozpont.hu
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Adatmódosítás
  • Kosár
  • Kedvenceim
Információk
  • Általános szerződési feltételek
  • Adatkezelési tájékoztató
  • Fizetés
  • Szállítás
  • Impresszum
  • Kapcsolat
Ügyfélszolgálat
  • info@dnskozpont.hu
  • +36-20/373-5580
  • 1133 Budapest, Vág utca 13., bejárat közvetlenül az utcáról,
  • Nyitva: csütörtökönként 10:00 - 17:00,
  • Előzetes bejelentkezés szükséges!
Hasznos
  • Webshop
  • Családi kapcsolat vizsgálata
  • A DNS teszt pontossága
  • Így néz ki a lelet
  • Gyakori kérdések
  • Rólunk
Kiemelt Partnereink
Dr Bezzegh Szakértő iroda
Microbiome Bank
Eurofins Forensik
AlphaBiolabs
A2gen laboratórium
Cservölgy Major
Mediversal Labor
Dr Bezzegh Szakértő iroda
Microbiome Bank
Eurofins Forensik
AlphaBiolabs
A2gen laboratórium
Cservölgy Major
Mediversal Labor

Copyright © 2025 Webdesign, Dnskozpont.hu Dr. Bezzegh Szakértő Iroda Kft. - Minden jog fenntartva!

Dnskozpont.hu Made with ❤ by Webmaister
  • Családi kapcsolat vizsgálata
  • Webshop
  • Rólunk, kapcsolat
  • A DNS teszt pontossága
  • Így néz ki a lelet
  • Milyen mintákból készülhet el a teszt?
  • Gyakori kérdések
  • Fogalomtár
  • Tudástár
Vásárlói fiók
  • Belépés
  • Regisztráció
  • Profilom
  • Adatmódosítás
  • Kosár
  • Kedvenceim
Nyelv váltás
  • hu
  • en
Belépés
Regisztráció
Adatkezelési beállítások
Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékoztatóban talál.
A működéshez szükséges cookie-k döntő fontosságúak a weboldal alapvető funkciói szempontjából, és a weboldal ezek nélkül nem fog megfelelően működni. Ezek a sütik nem tárolnak személyazonosításra alkalmas adatokat.
A marketing cookie-kat a látogatók weboldal-tevékenységének nyomon követésére használjuk. A cél az, hogy releváns hirdetéseket tegyünk közzé az egyéni felhasználók számára (pl. Google Ads, Facebook Ads), valamint aktivitásra buzdítsuk őket, ez pedig még értékesebbé teszi weboldalunkat.
Az adatok névtelen formában való gyűjtésén és jelentésén keresztül a statisztikai cookie-k segítenek a weboldal tulajdonosának abban, hogy megértse, hogyan lépnek interakcióba a látogatók a weboldallal.
A személyre szabáshoz használt cookie-k segítségével olyan információkat tudunk megjegyezni, amelyek megváltoztatják a weboldal magatartását, illetve kinézetét.